כל סוגי הלבנת שיניים: פירוט מלא

הלבנת שיניים (או הבהרת שיניים במונח המקצועי) היא כבר מזמן לא מצרך יקר ונדיר שמעטים מהאנשים בחברה צורכים, כיום, היא נגישה לכל אדם שמעוניין להלבין את שיניו וכל זה במחיר זול ומשתלם ביותר. נכון, ניתן לתהות על הצורך בהלבנת שיניים אך אחרי שרואים את השינוי הלא נתפס, לא מבינים איך נראו החיים בטרם ההלבנה. אמנם הסיבות להלבנת שיניים הן אסתטיות בעיקרן אך ישנם גם מאפיינים רפואיים מובהקים שמגיעים בעקבות ההחלטה האסתטית הזו וראוי בהחלט להתחשב בהם כאשר מתלבטים.

מה זה הלבנת שיניים?

הלבנת שיניים היא תהליך פשוט בו צבע השיניים הטבעי מובהר ומנוקה מכל הכתמים שהצטברו עליהם עם השנים. הלבנת שיניים לרוב תעשה כאשר הטיפולים הרבים לניקוי השיניים הותירו אותן בצבע צהבהב יתר על המידה ולא נותר אלא להלבין את השיניים. יש כמה שיטות להלבנת שיניים שבהמשך נספר לכם עליהן.

למה צריך הלבנת שיניים?

והנה הגענו לשאלת השאלות – הלבנת שיניים, להיות או לא להיות. ישנן כמה סיבות שבגינן כדאי לבצע הלבנת שיניים והן כולן נוגעות למצבן הבריאותי של השיניים, חלל הפה והרגלי הניקיון השוטף. אז בטרם תחליטו ללכת על זה עד הסוף כדאי לכם מאוד לקרוא ולהבין מהי החשיבות של הלבנת שיניים מעבר למובן האסתטי.

 1. ניקוי אבנית ופלאק
  לפני שמלבינים שיניים ישנה חובת טיפול אצל שיננית. אבנית ופלאק הן האויב מספר אחת של השיניים שלנו שכן בהצטברותם הם מביאים מחלות שנעות בין ריח רע מהפה ובעיות חניכיים וכלה בריקבון של השורש ושחיקה של העצם (כגורם משני אך אינטגרלי). על מנת לנקות את האבנית והפלאק מהשיניים יש לגשת אל השיננית ועל ידי ניקיון יסודי בין החניכיים לשן להביא לתשתית נוחה וחשובה להבהרת השיניים.
 2. הסרת כתמים ישנים
  עם הסרת האבנית והפלאק כמובן שמגיע היתרון שבניקיון יסודי של שטח הפנים של השיניים. עם השנים בעקבות אכילת ושתיים משקאות מכתימים קשים כגון קולה, קפה ותה, אכילת מאכלים מכתימים וכמובן שעישון סיגריות מאסיבי השיניים שלנו מקבלות גוון כתום צהבהב שיכול אף להגיע להשחרה מלאה והצטברות כתמים חומים קשים על השיניים. לעיתים קרובות השיניים מתנקות לאחר טיפול אצל שיננית אך במידה והפתרון הזה לא עזר ניתן להמשיך הלאה אל ההבהרה.
 3. סתימת חורים
  אמנם אין חובת סתימת חורים טרם הלבנת השיניים אך כאשר אתם מגיעים אל הרופא עבור הלבנה של השיניים יש לכם את האפשרות להשיג את הטיפול הנחוץ לסתימת החורים שבשיניים שלכם. זוהי פעולה מומלצת מאוד מאחר וסתימת החורים יכולה למנוע הצטברות של פלאק ואבנית והחזרה המהירה של הצבע הצהבהב לשיניים. יש לזכור שהבהרת השיניים אינה משפיעה על סתימות וכתרים ויתכנו בערים בצבע כתוצאה מכך.

סוגי הלבנת שיניים

תאמינו או לא אבל יש כמה שיטות להלבין את השיניים וכל אחת מהן הוכחה כאפקטיבית ומשפיעה על צבע השיניים בקלות וביעילות. סקרו את הסוגי ההלבנה והבינו לבד מהי הדרך הנכונה ביותר עבורכם:

 1. הלבנה ביתית
  הלבנת שיניים ביתית מתבצעת על ידי המטופל וזאת בעזרת סד המותאם לכל לסת במנשך. בתוך כל אחת מהשיניים במנשך הפלסטי המיועד במיוחד למטופל מונחת מנת חומר קטנה מאוד, את הסד יש לנשוך ולהצמיד אל השיניים במשך כשלוש שעות בכל שעה ביום שנוחה למטופל. יש לטפל כך בשיניים שלושה ימים ברציפות ולאחריהן יום מנוחה וכך במשך שמונה שבועות שלמים עד השלמת הטיפול באופן מלא. בכל משך ההלבנה יש לצחצח את השיניים עם משחה לשיניים רגישות ביותר ובהמלצת רופא השיניים שלכם. 
 2. הלבנה בלייזר
  הלבנת שיניים בלייזר היא תהליך הרבה יותר קצר שנמשך ישיבה אחת אצל רופא או רופאת השיניים שלכם. תחילה מונעים את צריבת החניכיים וכוויות כתוצאה מפגיעה ישירה של הלייזר בעור על ידי כך שמפרידים בינם לבין השיניים בחוצץ, לאחר מכן מורחים על השן את חומר ההלבנה הפעיל. בעזרת קרן לייזר שעוברת על כל השיניים מלבינים אותן במשך עשרים דקות לשלושה סבבים שלמים (בסה"כ כשעה).
 3. משחות ותכשירים
  בנוסף להלבנה בלייזר ניתן לשלב הלבנה ביתית לקבלת תוצאות מיטביות יותר שיביאו את האור בחזרה אל השיניים שלכם. כמו כן, משחות שיניים רבות טוענות כתר הלבנת השיניים ואכן מספקות חומר פעיל ברמה מינימלית שנותן את אותותיו כאשר הטיפול והניקיון הוא סדיר ושוטף. ישנן גם ערכות הלבנה ביתית שניתן לרכוש בבתי המרקחת בכל רחבי הארץ אך הן אינן אפקטיביות באותה המידה כמו הלבנות השיניים שבמרפאות השיניים המקצועיות ויש לקח את העובדה הזו בחשבון אם רוצים תוצאות מרביות.

יתרונות, חסרונות ותופעות לוואי בהלבנת שיניים

כמו לכל הליך רפואי בין אם קוסמטי אסתטי או בריאותי נטו יש יתרונות, חסרונות ותופעות לוואי שכדאי לשקול ולעבד בטרם בוחרים לפעול ולהלבין. הציצו רגע ברשימה ובחנו אותה בעצמכם, האם התופעות הללו עלולות להשפיע על תפקודכם, האם ישנה דרך אחרת או שזו הדרך היחידה ומה כדאי לעשות אם לא להבהיר את השיניים:

יתרונות

אין יותר מידי מה להוסיף, היתרונות ברורים מאוד והתשובה טמונה בגוף השאלה (מה היתרונות בהלבנת שיניים) – היתרון החד משמעי בהלבנת שיניים הוא שהשיניים שלכם יהיו לבנות יותר באופן משמעותי. 

חסרונות הלבנת שיניים

החיסרון בהלבנת שיניים הוא שהשיניים לא יהיו לבנות כמו סיד, צבען המובהר תלוי בקשר הדוק אל הצבע הטבעי של השן טרם התלכלכה והתדרדרה עם השנים וככל הנראה שעדיין ישתמר בה גוון צהבהב קל. 

תופעות לוואי להלבנה 

ישנן כמה תופעות לוואי שנגרמות עכב הלבנת שיניים כגון: 

 • רגישות יתר לחום ולקור בחלל השפה ובשיניים – במקרה כזה יש להימנע מאכילת ושתיית מאכלים ומשקאות קרים או חמים, כדאי להישאר עם תזונה בטמפרטורת החדר.
 • כתמים לבנים שמופיעים על גבי השיניים – לא צריך להילחץ ולהירתע, הכתמים האלו יעבור אחרי שהחומר הפעיל יטמע בשן, פעולה זו יכולה לארוך שבוע ולאחר מכן לא יהיו יותר כתמים לבנים. במקרה שעדיין מופיעים כתמים לבנים יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
 • צריבת חניכיים כתוצאה מנזילת חומר הלבנה פעיל – הסבירות היא שהצריבה תיעלם לאחר זמן קצר ואין צורך לדאוג. אם הבחנתם שהצריבה לא נעלמת תוך זמן קצר חזרו להיוועץ עם הרופא המטפל.
 • אובדן חוש טעם זמני – אתם עלולים לחוש אובדן חוש טעם באופן זמני אך זכרו, בקרוב תוכלו לחוש שוב את טעמו הנפלא של הקפה.

המלצות להימנעות

קפה, תה, משקאות קלים מסוכרים ועישון הם המכתימים הגדולים ביותר בשיניים שלנו ולכן כדאי בכל לשון של בקשה להימנע מצריכתן לפחות שבוע לאחר ההלבנה ועד כמה שבועות לאחר מכן. צריכתן לאחר ההלבנה מסכנת את הצלחת היטמעות החומר הפעיל בשן וכישלון להלבנה המיוחלת.

שימו לב: לאחר שכבר נעשתה ההלבנה אין שום סיבה להתחיל ולהזניח את הצחצוח היומי, אסתטיקה היא דבר שאם לא מתחזקים אותו הולך ומתמוסס ומחזיר אותך בחזרה אל אותם הימים בהם השיניים לא בהקו כמו ביום הראשון שצמחו. 

שיפור אסתטיקת השיניים בעזרת הלבנת שיניים

הלבנת שיניים או בשמה האמיתי- הבהרת שיניים,

מבהירה את השכבה הפנימית של השן, שכבת הדנטין. אל שכבה זו נספחים צבענים שונים לאורך השנים.

צבענים אלו, שיכולים להגיע אל השן משתיית קפה / תה (גם תה צמחים) /  יין אדום / עישון / אכילת מאכלים עם צבעים עזים או תבלינים צבעוניים, גורמים עם השנים לגוון כהה בשיניים.

בעזרת תהליך ההבהרה ניתן להבהיר את הגוון ולשפר משמעותית את אסתטיקת השיניים. התוצאה מאוד אישית ומשתנה ממקרה למקרה. לפני ביצוע הלבנת שיניים חובה לבצע בדיקה אצל רופא השיניים על מנת לוודא שאין "חורים" בשיניים ושהסתימות הקיימות אינן דולפות ושבורות.

במידה ויש צורך, ראשית יש לטפל במוקדים אלו ורק אז ניתן לבצע את ההלבנה. כמו כן, חשוב לבדוק את מצב החניכיים ולבצע ניקוי אבנית מקצועי ואיכותי על ידי שיננית על מנת להסיר את הכתמים החיצוניים מהשן כמו גם את שכבת הפלאק.

רבים שואלים "כמה זמן השיניים ישארו לבנות?" והתשובה משתנה ותלויה במידת ההרגלים של כל אחד ואחת מאיתנו – שתייה מרובה של תה, קפה ועישון יפגעו בגוון השן. הימנעות מכל ההרגלים שהוזכרו קודם או המעטה שלהם יעזרו לשמור על הגוון לאורך שנים.

חשוב לזכור שכל חומרי ההלבנה מבוססים על מי חמצן וחייבים להיות בפיקוח של רופא שיניים על מנת למנוע פגיעה בחניכיים או בשיניים. בתהליך ההלבנה ייתכנו רגישויות בשיניים או בחניכיים. תופעות לוואי אלו חולפות לאחר הפסקה בשימוש בחומר ההלבנה. כיום, קיימים תכשירים רבים בהם ניתן להיעזר למנוע את הרגישות.

ההלבנות שניתן לבצע במרפאתנו:

✔     הלבנת שיניים חיות – Vital Bleaching

✔     הלבנת שיניים שאינן חיות- Non Vital Bleaching

✔     שילוב של שתי השיטות יחד

הלבנת שיניים בפתח תקווה – בואו לבחור את השיטה המתאימה!

כאמור, בתהליך ההלבנה משתמשים בחומרים שמבוססים על מי חמצן בריכוזים שונים (10%-35%). ניתן לבצע את ההלבנה במספר דרכים:

1. הלבנת שיניים באור UV במרפאה – תוך שעה אחת

בתהליך זה, רופא השיניים מורח את ג'ל ההלבנה (35% מי חמצן) על גבי השיניים לאחר שבודד את החניכיים. חומר ההלבנה "משופעל", זאת אומרת עובד, על ידי אור UV. בשיטה זו השיניים מובהרות בשעה אחת בלבד ולאחריה המטופל מקבל ערכה ביתית לחיזוק ההלבנה (לשימוש במשך 3 ימים). בשיטה זו ניתן להבחין מיידית בשינויי הגוון.

2. הלבנת שיניים ביתית בעזרת סדי הלבנה

בשיטה זו מקבל המטופל סדי הלבנה לשתי הלסתות (פלטות שקופות וגמישות שמותאמות אישית לכל מטופל) ואת חומר ההלבנה לשימוש בייתי. שיטה זו אורכת כשבועיים, בהם המטופל מניח את הסדים על גבי השיניים למשך שעה או חצי שעה (פעם או פעמיים ביום) עד לקבלת הגוון הרצוי.

3. שילוב של שתי השיטות 

הלבנת שיניים שאינן חיות- Non vital bleaching

תהליך הלבנה זה מבוצע בשיניים שאינן חיות, זאת אומרת שיניים שעברו טיפולי שורש וכתוצאה מכך שינו את גוונם לגוון כהה. שיטה זו מבוצעת במרפאת השיניים על ידי רופא השיניים במספר פגישות קצרות בהן הרופא מניח את החומר המלבין בתוך השן ומחליף אותו אחת לכמה ימים. בתהליך זה ההלבנה מתרחשת מהחלק הפנימי של השן כלפי החלק החיצוני. יש לזכור שבשיטה זו הגוון הבהיר שיושג אינו קבוע ולאחר תקופה מסוימת יחזור הגוון הכהה.

>> לחצו למידע נוסף על אסתטיקת השיניים

השאירו פרטים או התקשרו ל- 03-9313155