השתלת עצם בחניכיים – כל מה שחשוב לדעת על זה

ישנם הליכים רפואיים שונים בעולם הרפואה המספקים מענה למגוון של צרכים. רפואת השיניים ידועה כיום כאחד מתחומי הרפואה המתקדמים ביותר, כזה המציע לא מעט פתרונות, לסובלים מבעיות שיניים או חניכיים. הליך של השתלת עצם בחניכיים הוא הליך מורכב המצריך פנייה לרופא שיניים מומחה. את ההליך עצמו ניתן לבצע הן אצל מטופלים צעירים והן אצל מבוגרים ובזכות האמצעים המשוכללים המשולבים בו, הוא מציע אחוזי הצלחה גבוהים וקליטתה של העצם לטווח הארוך.

פתרון בהתאמה מלאה

מטרתו העיקרית של הליך זה היא להוסיף עצם חדשה בלסתות, המחליפה את זו הפגועה. על העצם עצמה ייבנה השתל שעליו תיבנה השן החדשה, שתשתלב כהלכה לצד השיניים האחרות בפה. ישנן כיום כמה שיטות שונות להשתלת עצם, הנבדלות אלו מאלו בסוג החומר ממנו עשויה העצם וגם באזור שבו יש לבצע את ההשתלה. את העצם ניתן לקחת מתוך הפה עצמו, ממקומות אחרים בגוף ולעיתים גם ממקורות חיצוניים המגיעים מן החי.

השתלת העצם היא הליך מאתגר מאד ובייחוד במקרים בהם אין מספיק גובה או אין מספיק רוחב באותו אזור. חשוב לבצע בדיקות מקדימות וכן צילומים (כמו צילום רנטגן וגם סריקת CT) כדי לתכנן כהלכה את ההליך ולבצע אותו בצורה הטובה ביותר. מדובר בניתוח המתבצע במרפאות עם רופאים מומחים, ניתוח שאורכו בין 45 דקות ל-90 דקות. נדרשים תנאי סטריליזציה מלאים ושימוש במכשור מקצועי, איכותי ואמין.

ניתן כיום לבצע באותו הליך ניתוחי גם שילוב של שתלים חדשים, שייבנו ישירות על העצם. על מנת לעשות זאת, יש לייצב את השתל החדש ולמנוע את תזוזתו. רק כך אפשר להמשיך לשלב הבא ולספק מענה כולל ומקיף יותר למטופל בהליך אחד בלבד. איכותה של העצם המושתלת משפיע רבות על האפשרות לשלב בין ההליכים, וגם זמינותה של העצם. רופא מקצועי מנוסה ומיומן יוכל לדעת במדויק האם הדבר אפשרי ואם כן, כיצד ניתן להוציאו לפועל כהלכה.

נדרשים לעבור הליך של השתלת עצם או טיפול שיניים מורכב אחר? " ד"ר אופיר – רפואת שיניים אחרת" היא הכתובת המתאימה לפנות אליה.