התקנת כתר בשן

יד עם כפפה מחזיקה סוגים שונים של כתרים לשיניים

למי מיועד טיפול כתר בשן?

הכנת כתר בשן מתאימה לאנשים אשר נפגעו בשן אחת או יותר מהשיניים הקבועות שלהם, אך מצב השיניים שנפגעו אינו דורש עקירה ולכן יש צורך רק לשקם אותן ולא להחליפן.

בנוסף, התקנת כתר בשן מיועדת לאנשים שרוצים לשקם את השיניים שלהם מבחינה אסתטית ולא רק לחזק אותן. לדוגמא, הכתר יכול להשלים שן שבורה, הכתר יכול לצמצם רווחים בשיניים וכך ליצור מראה שיניים בריא ואסתטי.

סוגי כתרים לשיניים

כאשר מתקיים הרס של כותרת השן, לדוגמא, לאחר טיפול שורש או כאשר השן נותרה עם קירות דקים, או לאחר שבר של השן כתוצאה מנפילה וכו', נדרש לשקם את השן בשיקום קבוע הנקרא 'כתר בשן'.

הכתר מקיף את השן ב-360 מעלות ובכך מחזק את השן ומשפר את אסתטיקת השיניים, במקרה והשן הייתה כהה או פגומה.

ישנם סוגים שונים של כתרים לשיניים :

  1. כתר יצוק – זהו כתר העשוי מתכת בלבד ללא ציפוי. ניתן להשתמש בו כאשר אין מקום לבצע כתר המשלב חרסינה וכאשר אין דרישה לאסתטיקה ( בדרך כלל שיניים אחוריות). מאפשר הכנה שמרנית של השן יחסית לכתרים אחרים.
  1. כתר חרסינה מאוחה למתכת – כתר חרסינה מאוחה למתכת מורכב משילוב של סגסוגת מתכתית חזקה עם ציפוי חרסינה אסתטית. קיימות סגסוגות מתכתיות שונות שמשפיעות על איכות הכתר ותוחלת החיים של הכתר (ראה הסבר בהמשך).
  1. כתרי כל חרסינה (כתרי זירקוניה) – כתרי הזירקוניה הינם כתרים העשויים חרסינה בלבד ללא המתכת הכהה. כתרים אלו נותנים מענה אסתטי גבוה ומומלצים לביצוע באזורים הקדמיים.
    מכיוון שאין תמיכה של מתכת בכתרים אלה, הכנת כתר בשן מחרסינה מלאה, מצריכה הכנה קפדנית מצד הרופא והמעבדה.

כתר חרסינה מאוחה למתכת

כתרים אלו עשויים שתי שכבות – שכבה פנימית של מתכת שמעניקה חוזק לכתר ושכבה חיצונית של חרסינה שמעניקה אסתטיקה לכתר. השכבה המתכתית יכולה להיות מסוגים שונים של סגסגות של מתכות, לדוגמא: ממתכות בסיס ( ניקל-כרום לדוגמא), או ממתכות הקרויות "חצי אצילות" או "אצילות" (מאחר והן מכילות זהב, כסף, פלטיניום, פלדיום לדוגמא). חסרון בולט של כתר זה -במידה של נסיגת חניכיים לעיתים ניתן להבחין בהילה כהה מסביב לשולי הכתר באזור החניכיים. כתר בשן זה מומלץ לאזורים אחוריים בהם האסתטיקה פחות מורגשת ומודגשת.

כיצד נדע להחליט לגבי הסוג הנדרש של כתר בשן

כתר בשן שאינו מותאם היטב עלול לגרום לדלקת ונסיגת חניכיים ולפגיעה באסתטיקת הפה.
ההחלטה לגבי סוג הכתר בשן צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל בהתאם למצב הקיים בפה המטופל ובתיאום ציפיות מלא עם המטופל.
כאשר מדובר במקרה של שיקום השיניים הקדמיות נעדיף להשתמש בכתר חרסינה מלא ללא מתכת (כתר זירקוניה).
וכאשר מדובר במקרה של שיקום השיניים האחוריות ניתן להשתמש בכתר חרסינה מאוחה למתכת.

ההחלטה על סוגי כתרים לשיניים מתקבלת לאחר שיקולים שונים, הנובעים ממיקום השן ותפקידה, רצון המטופל לשמור על אסתטיקת הפה ועוד. כאן בא לידי ביטוי ניסיונו של הרופא המטפל והטכנולוגיה בה הוא משתמש.

אז מה היה לנו עד כה:
ד"ר אופיר זהבי - מנהל המרפאה, D.M.D
ד"ר אופיר זהבי - מנהל המרפאה, D.M.D

ד"ר אופיר חבר בהסתדרות לרפואת שיניים ונושא בתואר "רופא שיניים מעודכן". בשנת 2005 נבחר להדריך סטודנטים במחלקת שיקום הפה באוניברסיטת תל- אביב.
ד"ר אופיר מוכר וידוע כרופא המעניק טיפול שיניים מסור, יסודי ואחראי, בשילוב עם אמפתיה רבה למתרפאים ולרגשותיהם.

אהבתם? שתפו!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp