טיפולי שיניים בהריון

בחורה הריונית מחייכת

טיפולי שיניים לנשים בהריון

טיפולי שיניים אפשריים בהריון, אך רצוי להימנע מהם בשל תופעות לוואי אפשריות (רפלקס הקאה מוגבר, ישיבה לא נוחה לאורך זמן וכו'), בכל מקרה כאשר אישה בהיריון סובלת מכאבים או בעיות בשיניים, רצוי ומומלץ להתייעץ עם רופא השיניים על אפשרויות הטיפול. מכיוון שכך, מומלץ להתחיל את תקופת ההיריון במצב דנטלי תקין!

בשליש הראשון גוף האשה עובר שינויים הורמונליים מאוד חזקים המייצרים בחילות בלתי פוסקות. בשלב הזה לא כדאי שיכנסו לפה חומרים שיעוררו את ריפלוקס ההקאה שגם כך הוא גבוה.  בשליש השלישי, האשה כבר אינה יכולה לשבת זמן רב על כיסא וקיימת אי נוחות שמקורה בכאבי גב תחתון ורגליים לכן טיפולים ארוכים המחייבים פגישות ממושכות כמו טיפול שורש. לכן, אך אם נתקלים במצב של כאבי שיניים בלתי נסבלים וחייבים לטפל בשיניים במהלך ההריון עדיף לבצע את הטיפולים בשליש השני להריון שהוא השלישי היציב ביותר.

דגשים עם טיפול שיניים בהריון

קיימות מספר בעיות שיש להתמודד איתם כאשר מחליטים על ביצוע טיפול שיניים בהריון, לכן חובה ליידע את רופא השיניים על הריון או על רצון להכנס להריון. במהלך הטיפול יש לשים לב לנושאים הבאים:
• צילומי רנטגן –  צילום בודד במהלך הריון לא מזיק לעובר במיוחד כשהאם משתמשת בסינר עופרת. אולם רצף של צילומים כמו שנדרש לקראת השתלה למשל, אינו מומלץ כלל ויש לדחותו לאחרי ההריון.
• הרדמה  הרדמה מקומית מותרת אך ללא אנדרנלין. הרדמה כללית- אסורה.
• שימוש בעופרת  קיימת סכנה של העברת עופרת אל העובר לכן במהלך ההריון משתמשים בסתימות לבנות בבד.
• הגברת רפלקס ההקאה  – נשים רבות סובלות מבחילות והקאות במהלך ההריון, טיפול שיניים עלול להגביר נטייה זו ולגרום אי נעימות רבה.
• שכיבה ממושכת – יוצרת לחץ על כלי הדם והרחם וגורמת לסחרחורת וקושי קל לנשום. ניתן לשכב על צד שמאל במהלך הטיפול, כדי להקל על הלחץ.

טיפולי שיניים בהנקה

באופן עקרוני אין בעיה לבצע טיפולי שיניים במהלך ההנקה. החומרים המשמשים לטיפול השיניים עצמו כגון: סתימות, חומרי הרדמה וכו', אינם משפיעים על העובר ואינם עוברים בחלב האם. יחד עם זאת, ליתר בטחון, נהוג לשאוב משני השדיים מנה קטנה ולזרוק לפח.

החשש העיקרי הקיים בטיפולי שיניים בהנקה הוא שימוש בתרופות המקובלות בתהליך, בעיקר תרופות אנטיביוטיות ומשככי כאבים המסייעים לעבור את הימים שאחרי הטיפול. לפני נטילת כל תרופה יש להיוועץ עם רופא ילדים ולוודא שהתרופה אינה מכילה חומרים המופרשים בחלב האם. כמובן יש לידע גם את רופא השיניים לגבי ההנקה כדי שלכתחילה יתאים לך תרופה בטוחה לשימוש בזמן הנקה.

אז מה היה לנו עד כה:
ד"ר אופיר זהבי - מנהל המרפאה, D.M.D
ד"ר אופיר זהבי - מנהל המרפאה, D.M.D

ד"ר אופיר חבר בהסתדרות לרפואת שיניים ונושא בתואר "רופא שיניים מעודכן". בשנת 2005 נבחר להדריך סטודנטים במחלקת שיקום הפה באוניברסיטת תל- אביב.
ד"ר אופיר מוכר וידוע כרופא המעניק טיפול שיניים מסור, יסודי ואחראי, בשילוב עם אמפתיה רבה למתרפאים ולרגשותיהם.

אהבתם? שתפו!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp