טיפולי שורש

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש (אנדודונטיה) או בשמו הנוסף סתימת שורש הינו טיפול שרבים נרתעים וחוששים ממנו מאוד. למעשה מדובר בטיפול שגרתי מאוד. טיפול זה מבוצע במספר מקרים שונים.

לרוב כאשר קיים בשן "חור" עמוק, זאת אומרת, עששת עמוקה שעברה את שכבת האמייל והדנטין והגיעה עד למרכז השן בו נמצאים כלי דם והעצבים. לעיתים אנו בוחרים לבצע טיפול שורש בצורה יזומה, אם יש צורך לבצע כתר / גשר או במקרה של חבלה ושבר של השן.

השיניים שלנו מורכבות מכותרת השן (החלק הלבן בחלל הפה) ושורשים (שנמצאים בתוך העצם). השורשים חלולים (חלל זה קרוי תעלת השורש) ובתוכם נמצאים עצבים וכלי דם. במסגרת הליך טיפול שורש, הרופא מנקה את תעלות השורש ודוחס לתוכן חומר סתימה שנועד למנוע כניסה והתרבות של חיידקים. את הטיפול מבצע הרופא המומחה, בעזרת הרדמה רגילה.

במהלך הטיפול יש לבצע מספר צילומי רנטגן על מנת לזהות מהו אורך התעלה ולבצע סתימה כראוי. לאחר גמר טיפול השורש יהיה צורך בביצוע סתימה או מבנה וכתר. ההחלטה בסוג השיקום תלויה בכמות חומר השן שנותרה, אם נותרו קירות חזקים ניתן לבחור בסתימה, אחרת יש לבצע כתר אשר יגן על השן משבר, יקיף ויחבוק אותה. לעיתים אנו בוחרים בביצוע כתר מסיבות אסתטיות שכן שן שעברה טיפול שורש נוטה לקבל גוון כהה אפרפר.

אנדודונט

טיפול שורש

חידוש טיפול שורש

רופא לטיפולי שורש

טיפול שורש ע"י רופא מיומן, מהווה אחד מעמודי התווך להצלחת הטיפול השיקומי (כתר / גשר) שיבוא בהמשך ומאפשר להגיע לאחוזי הצלחה גבוהים.

טיפול שורש בשיניים

טיפול שורש נעשה לרוב כאשר קיימת עששת עמוקה שעברה את שכבת האמייל והדנטין והגיעה עד למרכז השן בו נמצאים כלי דם והעצבים.

חידוש טיפול שורש

חידוש טיפול שורש הינו תהליך אשר מבוצע בשן שכבר בוצע בה טיפול שורש, כאשר קיימת עששת עמוקה במיוחד, או שיש מצב של דלקת בשורש השן.

אנדודונט

רופא לטיפולי שורש

טיפול שורש ע"י רופא מיומן, מהווה אחד מעמודי התווך להצלחת הטיפול השיקומי (כתר / גשר) שיבוא בהמשך ומאפשר להגיע לאחוזי הצלחה גבוהים.

טיפול שורש

טיפול שורש בשיניים

טיפול שורש נעשה לרוב כאשר קיימת עששת עמוקה שעברה את שכבת האמייל והדנטין והגיעה עד למרכז השן בו נמצאים כלי דם והעצבים.

חידוש טיפול שורש

חידוש טיפול שורש

חידוש טיפול שורש הינו תהליך אשר מבוצע בשן שכבר בוצע בה טיפול שורש, כאשר קיימת עששת עמוקה במיוחד, או שיש מצב של דלקת בשורש השן.

בואו ונספר לכם קצת על מגוון סוגי טיפולי שורש …

טיפול שורש שלוש תעלות

במהלך טיפול השורש, חודר המטפל אל התעלות בהם מצויים השורשים.  הוא מנתק את השורש ומנקה את התעלות הסובבות את השורש ואת הרקמות הפגועות שמסביב ,מחדיר להן חומר מרפא וסותם אותן. לכל שן, יש מספר שונה של תעלות ובמהלך הטיפול יש צורך לטפל בכולן. כאשר יש בשן 3 תעלות. יקרא הטיפול "טיפול שורש 3 תעלות". טיפול השורש, מתבצע כאשר קיימת פגיעה בחלק הפנימי של השן, הקרוי מוך השן. ברוב המקרים טיפולי השורש המבוצעים בישראל הם טיפולי שורש ל 3 תעלות גם בשיניים טוחנות למרות שאנו יודעים בודאות ש90% מאלה הן בעלות 4 שורשים. 

טיפול שורש 4 תעלות

כפי שראינו בסעיף הקודם, לכל שן יש מספר שונה של שורשים, הקרויים תעלות. במהלך הטיפול, חודר הרופא אל עומק הבעיה ומגיע עד השורשים, המצויים בתעלות, מנקה ומסיר את כל הרקמות הפגועות, מחדיר חומרי חיטוי וסותם את התעלות בחומרי סתימה. קיימות שיניים להן יש 4 שורשים, קרי 4 תעלות, ולמרות זאת קשה מאוד לראות את כולן ולטפל בהן. לעיתים, אפילו לאחר צילום, לא ניתן לדעת כמה תעלות קיימות בשן ורק במהלך הטיפול יתגלה מספרן המדוייק. במקרה שהרופא  לא ישים לב לתעלה נוספת ויבצע ניקוי וסתימה של 3 תעלות בלבד, יחזרו הכאבים יצריך יהיה לבצע טיפול שורש חוזר.  לכן, בטיפולי שורש רצוי לבחור ברופא מומחה המכיר היטב את המורכבות העשויה להיווצר במהלך הטיפול.  

טיפול שורש בשן קדמית

חורים ופגמים בשיניים הם תמיד נושא כאוב ומצער. אך כאשר אנחנו מזהים חור בשן קדמית, זה כבר הרבה יותר מלחיץ. לא בגלל חומרת הכאב, או הנזק, אלא בגלל החשש לפגיעה במראה שלנו,  בהחיוך שלנו, דבר שיכול להיות בולט ולא אסתטי במיוחד.  לכן כאשר מזהים חור או נזק בשן קדמית כדאי להזדרז ולטפל בה.

כאשר מדובר בטיפל שורש בשן קדמית, עשוי להיות שינוי בצבע השן. שינוי זה נובע מכך ששן שעברה טיפול שורש, אינה "חיה" . כלומר, היא אינה מחוברת לשורש. לאחר זמן מה, יכולה השן להתכהות במידת מה ולפגוע במראה האסתטי של החיוך. לכן, בכל מקרה של טיפול שורש בשן קדמית, רצוי לבצע "מבנה" + כתר חרסינה שיבטיחו שן לבנה לאורך זמן.

טיפול שורש בהריון

באופן עקרוני, אין מניעה לבצע טיפולי שיניים בהריון, כולל טיפולי שורש. אולם רצוי את טיפולי השיניים לטרימסטר השני כיוון שבתקופה הזאת, בדרך כלל, נגמרות הבחילות ורפלקס ההקאה מסתיים ועדיין האשה יכולה לשכב זמן ממושך על כיסא הרופא לפני שאי הנוחות בהריון מתחיל להשפיע.

טיפול שורש בשן בינה

שיני הבינה יכולות להתחיל לבקוע, החל מגיל ההתבגרות ועד אמצע שנות העשרים בערך. הן צומחות בקצה הלסת, קרוב ללוע ובכך מהוות אתגר משמעותי ביותר עבור רופאי השיניים כאשר יש צורך בטיפולים בכלל ובטיפול שורש לשן הבינה בפרט. הקרבה ללסת גורמת לרפלקס הקאה חריף ומקשה על הטיפול ומיקום השן בקצה הלסת מקשה על ההגעה אל השן במהלך הטיפול. לכן, ברוב המקרים, כאשר יתגלה בשן הבינה חור, יוחלט על עקירת השן. אולם, כאשר שן הבינה מהווה רכיב חשוב במסגרת השיניים ומהווה תמיכה לשאר השיניים עבור השתלות ושיקום הפה, ישנה חשיבות להשארת השן. טיפול שורש בשן בינה יתבצע רק כאשר החניכיים בריאות והשיניים נחוצות לתהליך הכללי של שיקום הפה. במקרים אחרים, עדיף לעקור את השן בתהליך כירורגי קצר ופשוט.

מה חשיבות שיקום השן לאחר סיום טיפול שורש ?

ישנה חשיבות מרבית לביצוע שיקום שן לאחר טיפול שורש מאחר וקיים סיכון ממשי לשבר בקיר השן! במידה ונוצר שבר בשן לעיתים יש צורך בעקירת השן. על מנת להימנע מסיבוכים מיותרים יש לבצע שיקום קבוע בהקדם עם סיום הליך טיפול שורש.

חשוב לזכור שלמרות טיפול השורש עדיין קיים סיכוי שחיידקים מחלל הפה יכנסו ויחדרו אל תוך התעלות שטופלו ובכך יזהמו את התעלות ואת העצם, ולכן יש לסיים הטיפול בהקדם.

מרפאת שיניים בהנהלת ד"ר אופיר זהבי

מרפאת השיניים של ד"ר אופיר זהבי ממוקמת במרכז פתח תקווה ברחוב אחד העם 28. אצלנו תוכלו לקבל טיפול ויעוץ מרופאי שיניים מיומנים בכל התחומים האפשריים. ניתן לקבוע אצלנו תור לרופא המיומן בטיפולי שורש בטלפון 03-9313155

השאירו פרטים או התקשרו ל- 03-9313155