יישור שיניים: כל הסוגים ושלבי התהליך

סוגי יישור שיניים לשיפור האסתטיקה הדנטלית

קיימות שיטות שונות לטובת יישור שיניים, המותאמות לטיב הטיפול וצרכי המטופל.

כיום קיים מגוון רחב של פתרונות, אשר מותאם לכל מטופל בהתאם לצרכים הרפואיים וצרכיו האישיים של המטופל, במאמר זה נסקור את השיטות הנפוצות, כאשר פתרון מותאם אישית, ניתן רק לאחר פגישת ייעוץ עם אורטודונט מומחה.

ישנן סיבות רבות המצריכות טיפול יישור שיניים, טיפולים אלה מבוצעים הן בילדים והן במבוגרים, אשר הזניחו את השיניים שלהם לאורך השנים. חלק מן הסיבות הם קליניות וחלקן אסתטיות.

למרות הצורך שעולה בטיפול אורתודונטי, רבים מחליטים להזניח את מצב השיניים שלהם בשל מורכבות הטיפול, השיטות המיושנות אשר לא הוסיפו מבחינה אסתטית וכן העלויות הגבוהות.

 

יישור שיניים באמצעות גשר בשיניים / "קוביות" 

המכשור הידוע, הנפוץ והשימושי ביותר המאפשר לאורתודונט שליטה בתנועות השיניים בכל שלושת המימדים במרחב. אלו קוביות קטנות (סמכים) המודבקות על השיניים המכשור וביניהן עובר חוט מתכתי.

החוט מוצמד אל הקוביה באמצעות גומיות קטנות בשלל צבעים על פי בחירת המטופל.

גשר בשיניים שקוף

מכשור קבוע המודבק על המשטחים החיצוניים של השיניים כתחליף לגשר המתכתי ומאפשר יישור שיניים אסתטי מבלי להאריך בזמן הטיפול.

הגשר השקוף הוא אסתטי מאוד ובעל עמידות גבוהה, מורכב מקוביות שקופות עשויות חרסינה. החוט המתכתי מוצמד לקוביה, באמצעות גומיות בצבע פנינה, אשר מתאימות בצבען לצבע הקוביה.

 

יישור שיניים בשיטת Damon

שיטה המבוססת על שימוש בסמכים ננעלים, המרכיב המחבר את הקשת לסמכים על גבי השיניים אינו גומיה, אלא למעשה סוגר שהינו חלק מן הסמך עצמו.

שיטה זו מציגה מספר יתרונות:

* השיטה מאפשרת הרחבה ביולוגית של קשת השיניים ולכן ניתן לסדר את קשת השיניים במצבי צפיפות בינונית ללא עקירת שיניים, בעוד שבמערכת הסמכים הרגילה, נשקלת עקירת שיניים.

* תזוזת השיניים מבוצעת ע"י כוח מופחת, מה שמוביל לחיכוך נמוך ולהתנגדות מופחתת במהלך תזוזת השיניים על החוט.

* השיטה מאפשרת ניקוי יעיל ונוח יותר של הסמכים על גבי השיניים, כיוון שהסמכים קטנים וצוברים פחות פלאק.

* תדירות המפגשים בשיטה זו היא רחוקה יותר ועומדת על כ-8 שבועות בממוצע.

 

יישור שיניים בשיטת Invisalign

שיטה ליישור שיניים המתבצעת ללא סמכים, אלא בעזרת סדרה של פלטות שקופות בלתי נראות (קשתיות) העוטפות את השיניים.

הקשתיות ניתנות להורדה, אולם המתרפא צריך להרכיבן על השיניים למשך רוב שעות היממה ולהורידן רק לצורך אכילה, שתייה או צחצוח שיניים.

בתחילת הטיפול, לסתות המטופל נסרקות והמידע נשלח למטה החברה בארה"ב ובאמצעות טכנולוגיית מחשוב תלת מימדית, מיוצר מודל שיניים ממוחשב, המאפשר הדמייה של הטיפול האורטודונטי, מהמצב הנוכחי ועד לסופו.

בצורה זו, עוד לפני תחילת הטיפול – המתרפא כבר רואה כיצד הוא יסתיים, ויכול לבחור גם בין כמה אפשרויות טיפוליות.

המעבדה מייצרת את הקשתיות, על פי התוכנית טיפול האורתודונטית שנבחרה והן נשלחות לארץ, לתחילת טיפול.

כל קשתית מוחלפת כל 7-14 יום בקשתית הבאה בתור, עד לסיום הטיפול והשגת עמדת השיניים הרצויה והחיוך המושלם.

במהלך הטיפול לעיתים מדביקים מעין מחברים (ATTACHMENTS) העוזרים לייצוב הפלטה על גבי השיניים ולהבטיח כי התנועה שתוכננה – אכן תתבצע.

יתרונות השיטה רבים: אסתטיקה מירבית, טיפול מדויק ויעיל, קלות בשמירה על בריאות השיניים ונוחות. מאידך, הצלחת הטיפול תלויה מאוד בשיתוף הפעולה של המטופל ועלות טיפול גבוהה יותר מאשר בסמכים רגילים, אך מספקת תמורה מלאה של יישור שיניים שקוף, היגייני, יעיל ונוח.

'יום ללא חיוך הוא יום מבוזבז' (צ'ארלי צ'אפלין)

כשהוא אמר את זה אנחנו יודעים לגמרי למה הוא התכוון. החיוך שלנו הוא כמו כרטיס ביקור, כאשר הוא נסוך על הפנים אנו משדרים לסביבה אנרגיות חיוביות ומושכים בחזרה אלינו תגובות בהתאם.

כיום עולם רפואת השיניים מתקדם וקיימים מספר סוגים ליישור שניים, אז קודם באלו נסיבות צריך יישור שיניים?

1. שיקום פה – במקרה ויש צורך בשיקום הפה לאחר פציעה או תאונה רופא השיניים יעזר ברופא אורתודונט כדי ליישר שן או כמה מהן על מנת להניח שתל או כתרים אסתטיים.

2. בעיות הנגרמות לנשימה – עוד בגיל הילדות אפשר כבר להשפיע על התפתחות הלסת כך שמציצה של אצבע \ מוצץ ודחיפת לשון יכולים לגרום להתפתחות לקויה של הלסת ובעתיד לטיפול יישור שיניים.

3. נסיגת חניכיים – כאשר יש שיניים הנמצאות בהטיה או שיניים בולטות הן עלולות להעביר כוחות לעיסה שלא בציר האורך של השורש מה שגורם לנסיגת חניכיים והמצב יכול להגיע עד בלתי הפיך.

4. עששת – כאשר השיניים צפופות יתר על המידה הן עלולות לגרום להצטברות של שאריות מזון וחיידקים ביניהן ובכך לזרז התפתחות של עששת.

5. מראה אסתטי – הלסת משפיעה על כל מבנה הפנים. כאשר השיניים או הלסת במצב לא תקין הן יוצרות הפרעה אסתטית חמורה שיכולה לגרור תגובות שליליות מהסביבה ולהשפיע על הילד\ה. בנוסף שיניים בולטות פגיעות יותר ונוטות להישבר או להיסדק בזמן שהפה סופג חבלה.

מתי אפשר להיבדק ולהתחיל תהליך ליישור השיניים?


רוב טיפולי יישור השיניים מתבצעים בגילאים 11-17 שזה הגיל שבו שיני החלב מתחלפות בשיניים קבועות, אך קיימים מצבים שמומלץ להתערב עוד לפני כדי למנוע החמרה ואף להניב תוצאה מהירה ואפקטיבית יותר.

חשוב לדעת: כל רופא שיניים יכול לבצע טיפול אורתודנטי של יישור שיניים אך מומלץ לקבוע פגישה וטיפול עם רופא אורטודנט שהינו מומחה בתחום. 

האם קיימת אפשרות ליישור שיניים למבוגרים?


בעבר טיפולי יישור שיניים למבוגרים הייתה נמוכה משמעותית לעומת היום אך ניתן ליישר שיניים בכל גיל. אומנם זה בלתי אפשרי לבצע שינויים במנח הלסת בגילאים הגדולים אך אפשר לבצע יישור בשיניים עצמן במידה ומדובר בשיניים בריאות ובמערכת תמיכת חניכיים תקינה.

באילו מצבים כדאי לגשת לבדיקה אצל אורתודנט?


• שן יושבת על שן, והשיניים צפופות מידי

• השיניים במצב הטיה

• קיים רווח גדול בין השיניים

• בליטה חריגה של הלסתות והשיניים

• נשימה דרך הפה –נשימה הנעשית דרך הפה מעידה על בעיות אחרות כמו חסימה בדרכי הנשימה, התערבות מוקדמת וטיפול יכולים למנוע התפתחות קשיים עתידיים.

שלבי תהליך יישור שיניים:


לפני תחילת הטיפול רופא המומחה ביישור שיניים, אורתודנט, יבדוק אותך על מנת למדוד את גובה הנזק והתאמת טיפול אישי, לצורך כך הרופא יבצע:

1. בדיקה יסודית ראשונית של תפקוד הפה והלסת והערכה

2. צילומי פנים ופנים הפה

3. צילום פנוראמי ורנטגן

4. החלטה על תוכנית טיפול כולל מחירים לאחר שעברת את כל השלבים והטיפול כבר התחיל אורכו תלוי במידת ההצמדות לתוכנית שנקבעה.

בעוד שמטופלם צעירים נוטים להגיב ליישור מהר יותר המטופלים המבוגרים יותר יגיבו לטיפול לאט ואף יזדקקו לטיפול ארוך יותר. קיים מצב שהטיפול יתמשך זמן ארוך יותר ממה שנקבע בתוכנית הראשונית, במידה ויתעורר צורך בהליך כירורגי \ השתלת שיניים. 

המלצה שלנו: בפגישה הראשונה עם הרופא חשוב לשאול על הוותק, ניסיון והמומחיות של הרופא המטפל כך תדע שהגעת למקום הנכון שידע לטפל בדיוק בבעיה שלך. 

השאירו פרטים או התקשרו ל- 03-9313155