שחזור שניים – סוגי שיקום

אם חיית עם המבוכה של בעיות שיניים בולטות, אתה לא לבד. אנשים רבים סובלים מנזק שיניים קוסמטי ומבני. אבל יש חדשות טובות. היום יש ארסנל של טכניקות שיקום שיניים לריפוי עששת או שחיקת שיניים, שיניים סדוקות או שברים, יישור שיניים, כתמי שיניים עמידים לטיפול ונזקים דנטליים אחרים.

כאשר הנזק הוא נרחב, יתכן כי הריקבון הגיע לשורשי השיניים וכתוצאה מכך נוצרים אזורים גדולים שכבר לא תומכים במבנה השיניים. במקרה זה, אתה עשוי להיות מועמד טוב לשיקום שיניים עקיף. ניתן לתקן אזורים קטנים יותר ומוגבלים של נזק בעזרת שיקום ישיר.

שיקום ישיר

ניתן להשלים שיקום ישיר בביקור אחד בלבד במרפאת רופא השיניים. זהו תהליך בו מוחלפים אזורים קטנים של מבנה שיניים פגום בשרפים מרוכבים. שיקום ישיר מבוצע בהצלחה מדי יום במשרד רופאי השיניים של בכדי למלא חללים ולתקן בעיות מקומיות אחרות.

שיקום לא ישיר

שחזור שיניים עקיף מצוין במקרים אלו כאשר אין מספיק מבנה שיניים תומך בכדי לשחזר את השן כראוי. במקרה זה, רופא השיניים יתכנן בקפידה את החומרים והשיטות הדרושים לתיקון המצב. לאחר מכן מיוצרים כתר או טיפול Onlay, במעבדה ומונחים בתיאום לאחר מכן.

מה זה בעצם שיקום שיניים?

שיקומים הם הדרכים השונות בהן רופא השיניים יכול להחליף או לשחזר שיניים חסרות או חלקים חסרים במבנה השן. מבנה שיניים יכול להיות חסר בגלל ריקבון, הידרדרות (היחלשות) של שיקום שהונח בעבר או שבר של השן. דוגמאות לשחזור כוללות את הדברים הבאים:

סתימות הן הסוג הנפוץ ביותר של שיקום שיניים. ניתן למלא שיניים בחומר זהב, אמלגם מכסף או בחומרי פלסטיק וזכוכית צבעוניים בשיניים הנקראים סתימות שרף מורכבות.

חורים דנטליים נגרמים כתוצאה מחיידקים, תזונה חומצית וסוכר גבוהה, היגיינת פה לקויה והנטייה האישית של כל בן אדם לעששת. אם לא מטופל, הריקבון יתפשט ויגרום לבעיות מבניות הדורשות נהלים מורכבים יותר. סתימות שרף מורכבות לחללים ניתנות לביצוע על ידי ביקור פשוט אצל רופא שיניים, בדרך כלל בביקור אחד. סתימות קרמיקה וחרסינה עמידות יותר לאורך זמן מאשר שרף מורכב ומצריכות שתי פגישות וייצוב.

כתרים הם "כובע" בצורת שיניים המונח על גבי שן כדי להחזיר את צורתו וגודלו, חוזקו, מראהו, להחזקת גשר במקום או לכיסוי שתל דנטלי. לעיתים קרובות יש צורך לעצב את השיניים באופן שווה סביב השן הבעייתית כך שהכתר ישלים בצורה מושלמת את גודל השן וצורתה. זהו תהליך ארוך ועשוי להיות כרוך בהכנת דגמים שישלחו למעבדה, עם שימוש במילוי / כתר זמני בינתיים. בחלק מהמרפאות של רופאי השיניים יש טכנולוגיה בה נשלחים רשמים דיגיטליים למכונת כרסום שתעבד כתר במשרד, לפעמים בביקור אחד.

גשרים הם שיניים מזויפות שנועדו "לגשר" על הפער שנוצר על ידי שן חסרה או כמה שיניים חסרות. ניתן לעגן את הגשרים משני הצדדים על ידי כתרים ולקבע אותם באזור באופן קבוע.

השתלת שיניים מיועדת להחליף שן שפגועה כדי שיהיה ניתן להציל אותה. שתל משמש להחלפת כל מבנה השן, כולל השורש. הטכניקה משתמשת בגוף טיטניום המונח בניתוח בעצם הלסת שלך, המשכפל את תפקוד שורש השן. ברגע שעצם הלסת ומתקן מתאחדים זה בזה, מחוברת שן חלופית. להשתלות שיניים מעט מאוד השפעה על השיניים הסמוכות, והן חיוניות במניעת שחיקת עצם הלסת ופגיעה ביכולת הלעיסה שעלולה להוביל לתזונה לקויה.

שיניים תותבות הן תחליף נשלף לשיניים חסרות ולרקמות הסובבות. הם עשויים שרף אקרילי, לעיתים בשילוב עם תוספות מתכת. תותבות שלמות מחליפות את כל השיניים. תותבות חלקיות הן אופציה כאשר נותרו כמה שיניים טבעיות, כך שהן מתקבעות בפה על ידי אבזמי מתכת המחוברים לשיניים הטבעיות.

אז מה היה לנו עד כה:
ד"ר אופיר זהבי - מנהל המרפאה, D.M.D
ד"ר אופיר זהבי - מנהל המרפאה, D.M.D

ד"ר אופיר חבר בהסתדרות לרפואת שיניים ונושא בתואר "רופא שיניים מעודכן". בשנת 2005 נבחר להדריך סטודנטים במחלקת שיקום הפה באוניברסיטת תל- אביב.
ד"ר אופיר מוכר וידוע כרופא המעניק טיפול שיניים מסור, יסודי ואחראי, בשילוב עם אמפתיה רבה למתרפאים ולרגשותיהם.

אהבתם? שתפו!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp