דרכי טיפול בסדקים בשיניים

רופא מראה למטופלת בעזרת צילום את הסדקים שלה בשיניים

שן סדוקה יכולה לנבוע מלעיסה של אוכל קשה, שחיקה של השיניים בלילה, ואף יכולה להתרחש באופן טבעי עם גילך. זהו מצב שכיח והגורם המוביל לאובדן שיניים במדינות מתועשות.

גורמים לשיניים סדוקות

 • לחץ משחיקת שיניים
 • סתימות כה גדולות שהם מחלישים את שלמות השן
 • לעיסה או נשיכה של מאכלים קשים, כמו קרח, אגוזים או סוכריות קשות
 • מכות בפה, עלולות לקרות עם תאונת דרכים, פציעה ספורטיבית, נפילה או אפילו קרב אגרופים
 • שינויים פתאומיים בטמפרטורה בפה – למשל מאכילת משהו חם מאוד ואז ניסיון לקרר את הפה במי קרח
 • גיל, כאשר רוב סדקי השיניים מופיעים אצל אנשים מעל גיל 50

סוגי שיניים סדוקות

סדקים יכולים להופיע כ:

סדקים קטנים במיוחד באמייל (הכיסוי החיצוני החזק) של השיניים. הם אינם גורמים לכאבים ואינם דורשים שום טיפול.

שבר בניב- סוג זה של סדק מתרחש בדרך כלל סביב מילוי שיניים. זה בדרך כלל לא משפיע על עיסת השן (המרכז הרך של השן בו נמצאים עצבים, רקמת חיבור וכלי דם) וכתוצאה מכך אינו גורם לכאב רב.

סדקים הנמתחים אל קו החניכיים. שן שיש לה סדק אנכי המשתרע דרכה אך טרם הגיעה לקו החניכיים היא בדרך כלל ניתנת לשמירה. עם זאת, אם הסדק משתרע אל קו החניכיים, יתכן שיהיה צורך לעקור את אותה שן. טיפול מהיר מציע את הסיכוי הטוב ביותר להצלת השן.

שן מפוצלת. זוהי שן עם סדק שעוברת מפני השטח שלה מתחת לקו החניכיים. למעשה ניתן להפריד אותו לשני פלחים. עם סדק כה נרחב, אין זה סביר שניתן להציל את השן כולה, אך רופא השיניים שלך עשוי להציל חלק ממנה.

שבר שורש אנכי. סוג זה של סדק מתחיל מתחת לקו החניכיים ונוסע כלפי מעלה. לעתים אין סימפטומים ריבם, אלא אם כן השן מזדהמת. רוב הסיכויים שיהיה צורך לעקור את השן.

סימפטומים של שן סדוקה

לא כל שן סדוקה תייצר סימפטומים. אבל כאשר זה קורה, אלה הנפוצים כוללים:

 • כאב בעת לעיסה או נשיכה, במיוחד כשמשחררים את הנשיכה
 • רגישות לחום, לקור או למתיקות
 • כאב שבא והולך, אך לעיתים רחוקות הוא רציף
 • נפיחות בחניכיים סביב השן הפגועה

טיפול בשן סדוקה

הטיפול תלוי בגודל הסדק, היכן הוא ממוקם, הסימפטומים שלך והאם הסדק משתרע אל קו החניכיים. בהתאם לגורמים אלה, רופא השיניים עשוי להמליץ ​​על אחד מהבאים:

ציפוי (Bonding)

בהליך זה, הרופא שלך משתמש בשרף פלסטיק כדי למלא את הסדק, ומשקם את מראהו ותפקודו.

כתר

כתר שיניים הוא מכשיר תותב העשוי בדרך כלל מחרסינה או קרמיקה. זה מתאים על השן הפגועה או מכסה אותה.

כדי להתאים כתר, רופא השיניים שלך מגלח תחילה אמייל מהשן כדי לפנות מקום לכתר בפה. לאחר מכן הם יוצרים חיקוי של השן, בוחרים צבע שתואם את השיניים ושולחים את הרישום למעבדת שיניים כדי לייצר את הכתר.

תהליך זה עשוי לארוך מספר שבועות. כשהכתר חוזר, רופא השיניים שלך מתאים אותו מעל השן הסדוקה שלך. עם ההתקדמות הטכנולוגית, חלק מרופאי השיניים יכולים לייצר כתר חרסינה ממש במשרד ולהניח אותו באותו יום.

עם טיפול הולם, כתר יכול להחזיק כל החיים.

טיפול שורש

כאשר סדק כל כך נרחב שהוא משתרע אל תוך העיסה, ימליץ רופא השיניים שלך, או מומחה כמו מנתח פה, על טיפול שורש להסרת עיסה פגועה ולהשיב שלמות מסוימת לשן. הליך זה יכול למנוע מהשן להזדהם או להיחלש עוד יותר.

עקירה

כאשר מבנה השן, והעצבים והשורשים שנמצאים מתחתיה, נפגעים מאוד, הסרת השן אולי האופציה היחידה שלך.

אין טיפול

אצל אנשים רבים יש סדקים זעירים באמייל השיניים. אם סדקים אלה לא משפיעים על המראה ואינם מייצרים כאב, הרופא שלך עשוי לייעץ להשאיר אותם ללא טיפול.

רסן פנימי נסתר

רופא שיניים מסביר למטופלת על רסן פנימי נסתר

הרבה פעמים בעיות בשיניים מצריכות טיפולים לא כל כך נעימים. יישור שיניים הוא טיפול מאוד נפוץ ויש לו הרבה אפשרויות טיפול בהתאם לחומרת הבעיה.

יש מצבים בהם הבעיה יכולה להיות יותר חמורה ומצריכה טיפול אינטנסיבי כמו רסן לשיניים. הרבה אנשים מאוד לא אוהבים את שיטת הטיפול הזאת מאחר והיא יכולה להיות לא נוחה המיוחד כשמדברים על הרסן הקלאסי.

מתי יש צורך ברסן לשיניים?

במקרים בהם יש שיניים בולטות, בין אם בלסת העליונה או התחתונה יש צורך לעשות טיפול מקדים לפני היישור שיניים. כלומר, במקרים בהם יש צורך לתקן את סגירת קשתות השיניים ייתכן שיש צורך להשתמש ברסן לשיניים.

כאשר הלסת התחתונה בולטת או הלסת העליונה בולטת לפעמים תיקון שלהם תלוי רק הטיפול של רסן.

מה ההבדל בין הרסן הקלאסי לרסן הפנימי?

הרסן הקלאסי הוא מתקן חיצוני, גלוי. למרות שהוא עושה עבודה מאוד טובה אם עוקבים אחר הוראות השימוש כראוי יש לו חסרונות מאוד בולטים.

מכיוון שהרסן החיצוני מונח על הצוואר או הראש, הרבה פעמים הוא יכול ממש להעיק על המטופל ולגרום לאי נוחות עבור הרבה אנשים. 

מלבד זאת, קיימת כמובן הבעיה האסתטית היא לא פחות חשובה ומובנת. הבעיה האסתטית גם מאוד מפריעה מכיוון שאנשים נוטים שלא לעקוב אחר הוראות הטיפול, בגלל שהם לא אוהבים את המראה שלהם עם הרסן והרבה פעמים לא עוקבים אחר הוראותיו של האורתודנט ולכן הטיפול לא מושלם או מתעכב הרבה זמן.

כשזה מגיע לטיפולי יישור שיניים, כל תהליך לוקח זמן רב ואי אפשר ליישר את השיניים בזמן קצר. לכן, לבישת רסן לזמן ארוך מאוד מרתיעה אנשים עד כדי כך שהם מעדיפים שלא לעבור את הטיפול.

רסן פנימי לעומת זאת יכול גם כן לתקן מצבים של לסת עליונה בולטת או לסת תחתונה בולטת לא פחות טוב מרסן קלאסי. 

אמנם גם הרסן הפנימי דורש תקופת הסתגלות, אבל אין ספק שהוא הרבה יותר נוח לרוב המטופלים והם גם יותר מרוצים מהטיפול והתוצאות. 

הרסן הפנימי הוא נסתר ונמצא כולו בחלל הפה, ואם יש אפשרות אנו מעדיפים להשתמש בו. הרסן כמעט ואינו נראה חיצונית מכיוון שהוא נמצא כולו בחלל הפה והוא מעניק מראה הרבה יותר נעים אסתטית וגורם למטופלים לשתף פעולה.

לסיכום,

רסן פנימי נסתר הוא אופציה נהדרת לאילו שיש להם בעיות של שיניים בולטות. מטופלים רבים מרוצים מהטיפול. אם גם אתם צריכים רסן פנו אלינו לראות אם אתם מתאימים לרסן פנימי.

שיקום על גבי שתלים

רופאת שיניים מסבירה על שיקום על גבי שתלים

יותר ויותר אנשים בוחנים את האפשרויות שלהם בעזרת השתלות שיניים. כעת אנו מבינים כי שתלים הם הפתרון להשפעות השליליות שיש לשיניים חסרות על בריאות השיניים והגוף שלנו. שיניים חסרות או עקירות כבר אינן צריכות לדון את החולים לחיים עם גשרים מיושנים ותותבות מסורתיות לא נוחות. 

בין אם בין אם חסרות שינים כתוצאה מעקירות, תאונה, הזדקנות, ריקבון או מחלת חניכיים, שתלים יכולים לעזור בשיפור דרסטי של בריאות הפה שלך. 

מה היתרון בשיקום על גבי שתלים?

בין אם שיניך אבדו כתוצאה מתאונה, החלטות בסגנון חיים, ריקבון ומחלות או גיל; שיניים חסרות לא צריכות להיות הנטל שהיו פעם. התקדמות השתלות השיניים נתנה לאינספור מטופלים גישה לחיים מאושרים ובריאים יותר. ההשתלבות החלקה של השתל הדנטלי בעצם ושיקום הכתר המשופר נותנים מענה לכל הבעיות. שתלים חוסכים לחולים את ההשפעות השליליות שעלולות להוות שיניים חסרות עבור בריאות הפה, על תנוחת הפנים ועל הבריאות הגופנית הכללית.

בריאות הפה

הגוף לא יכול להבדיל בין גוף השתלת השיניים לבין מבנה השן הטבעי שלך. כאשר השתל משולב בעצם, הוא מספק את הגירוי הדרוש לעצירת תהליך הריפוי הטבעי של הגוף שגורם לספיגת העצם מחדש. שיניים חסרות שאינן מוחלפות גורמות לספיגת עצם ולניוון שיכולים להפחית באופן דרסטי את רוחב מבנה העצם ב -25%. 

מבנה העצם הנפגע משאיר מעט מאוד תמיכה אם בכלל לשיניים הנותרות, ויכול להוביל לאי ספיקת שיניים מסביב. מטופלים שיש להם שיניים חסרות נאלצים לעשות שימוש יתר ולשחוק את השיניים הנותרות בזמן האכילה. לאחר מכן השיניים השחוקות נתונות לריקבון. 

תנוחת פנים

תנוחת הפנים היא דאגה ראשונית לחולים שאיבדו שיניים. רק שן אחת יכולה לשנות בצורה דרסטית את מראה פניו של האדם. ברגע שעצם הלסת נספגת מחדש, השפתיים דקיקות ושטוחות, הסנטר מתחיל לבלוט החוצה, וקו השפתיים מתיישר, מה שהופך את המטופל להיראות מבוגר יותר בעשר שנים.

ללא גירוי לסת ממבנה השן הלסת מתנוונת ומתחילה להתמוסס ויוצרת שקעים במראה הפנים.

שתלים משמשים כמבנה השן ומספקים את הגירוי הדרוש כדי למנוע את ספיגה מחדש של העצם.

בריאות גופנית

חסר שיניים עלול להקשות על אכילה נכונה. לעתים קרובות, מטופלים מתדרדרים לתזונה לקויה כדי להתאים אותה למוגבלות הלעיסה שלהם. בעיקרו של דבר, תזונה לקויה יכולה להוביל לבריאות כללית ירודה. מטופלים שחוו אובדן שיניים נקשרו לסיכונים גבוהים יותר למחלות לב, סוכרת ומחלות כליות.

שתלים נותנים מענה בכך שהם מאפשרים למטופל לאכול בריא יותר ולהתקדם למסע מודע יותר לבריאות עבורם

תהליך השתלת שיניים

השיניים המזויפות מושתלות בניתוח לתוך הלסת כדי להחליף שיניים חסרות. גוף השתל משתלב במבנה העצם באמצעות תהליך הנקרא osteointegration. לאחר שהשתלים משולבים במלואם במבנה העצם, מניחים תמיכה, ואז השתל מוכן לקבל כתר משקם. בשלב זה, המטופל היה פונה לרופא השיניים הכללי או לרופא התותבות כדי להצמיד את כתר השן למנחת השתל לצורך השלב האחרון בתהליך השתלת השיניים.

שתל מיידי: שתלים מיידיים הם שירות מבוקש לחולים שפגעו בשיניים קדמיות. לאחר חילוץ השן, השתלת השיניים מונחת מייד בשקע השיניים. ברגע שהשתל נמצא במקום, התמיכה מחוברת, השתל הזמני נטענת.

מועמדים להשתלת שיניים מיידית חייבים להתאים לקריטריונים מסוימים, באופן ספציפי; חייבת להיות איכות עצם מספקת באתר הניתוח.

עקירה עם השתלת עצם ואחריו מיקום השתלת שיניים

לחולים, לרוב, אין מספיק עצם לתמוך בשתל מיד לאחר החילוץ. במקרה זה הליך השתלת השיניים מחולק לשלושה שלבים: שלב החילוץ וההשתלה, שלבי הצבת השתל ושלב השיקום.

ניקוי אבנית: כל מה שאתם צריכים לדעת

זה כבר כמה עשורים שאנו מבינים את החשיבות של טיפול מונע מחלות ותופעות שליליות בשיניים ובחלל הפה. הטיפול המונע הטוב והשמיש ביותר כיום הוא ניקוי האבנית שנעשה כידוע על ידי שיננית וכדי להבין למה כדאי ללכת כל שנה לשיננית צריך להבין קודם כל מה זה. אז, ניקוי אבנית, למה זה חשוב?

ממה נוצרת אבנית

אבנית נוצרת מכמה סיבות – תזונה וניקיון: כאשר אנחנו אוכלים ולועסים אנחנו בלית ברירה אוגרים על שינינו חיידקים רבים אשר מיוצרים באופן טבעי מהתמוססות חתיכות האוכל הנדבקות על הדפנות ובין שינינו – החיידקים האלו יוצרים שכבה לא מבוטלת של אבנית. כמו כן תזונה לא בריאה עלולה להביא לייצור מוגבר של חיידקים באזור השיניים. כשמדובר בניקיון אין צל של ספק שכאשר השיניים מוזנחות האבנית מצטבר אך לצערנו הרב גם עם ניקיון סדיר ובריא של השיניים האבנית תמצא את דרכה לעטוף את שינינו.

למה גורמת אבנית

האבנית גורמת למספר מחלות, חלקן קלות לטיפול ולריפוי וחלקן עלולות להוביל להוצאה כספית כבדה ואף לעקירה וטיפול כרוני.
מחלות קלות – לרוב כשאבנית מתפשטת על השיניים היא גורמת לדלקות חניכיים המתבטאות בכאבים וזרימת דם בעת הצחצוח. היא עלולה גם לגרום לחורים בשיניים שדורשים טיפול לסתימתם.
מחלות קשות – הצטברות אבנית מסיבית ואי מניעתה עלולה להביא לנסיגת חניכיים חמורה שבסופה תביא לשחיקת העצם וכמובן לצורך עקירות והשתלות. 

למה ניקוי שיניים מאבנית כל כך חשוב

ישנם מחקרים רבים שמוכיחים את הקשר המאוד אדוק שבין מחלות קשות לבריאות השיניים וחלל הפה, מחלות כגון – סוכרת, מחלות לב למיניהן ובעיות רבות במהלך התקין של ההיריון – ולכן ניקיון השיניים הוא בעל חשיבות רבה לבריאות שלנו. האבנית כמובן עלולה גם לגרום לריח רע מהפה ולהביא למצבים לא נעימים לך ולסובבים אותך.

איך מנקים אבנית מהשיניים

כאשר מנקים אבנית מסירים לא רק את שכבת האמייל הצהובה שנוצרת על השן אלא גם את הפלאק שמצטבר בין החניכיים לשן. השיננית משתמשת המיטב הציוד המקצועי על מנת להיכנס אל בין השן לחניכיים ולהוציא משם את הפלאק. מאחר וזוהי אינה פעולה שניתן לבצע בקלות עם מברשת השיניים שלכם אין מנוס מלקבוע פגישה עם השיננית או רופא השיניים.

לסיכום, בין אם אתם מפחדים מרופאי שיניים או פשוט לא חושבים שזה חשוב מספיק כדאי לכם לשוב ולבדוק את חשיבות ניקוי האבנית מהשיניים ולשקול מחדש את האופציה להזמין תור.

ציחצוח שיניים: 7 טיפים שיעזרו לך לצחצח שיניים בדרך הנכונה והבריאה ביותר!

אמנם זו נשמעת כמו שאלה שמעלה גיחוך מעט, מי מאיתנו לא יודע איך לצחצח שיניים אחרי כל כך הרבה שנים של צחצוח, אך תופתעו לגלות שלא כולם יודעין את כחל העקרונות החשובים שבצחצוח נכון ומיטבי. מילדות הורגלנו שצחצוח שיניים יכול למנוע ריחות רעיים, כאבי שיניים וחורים אבל לעיתים קרובות אנו מגלים שההרגלים הישנים שלנו הם בעצם מה שגרם להרבה מאוד מהבעיות שנוצרו לנו בשיניים. אז בואו נסגור את זה אחת ולתמיד – כיצד נכון לצחצח שיניים?

 1. צחצחו שיניים פעמיים ביום
  יש שני מועדים שבהם צריך לצחצח שיניים – בבוקר אחרי ארוחת הבוקר ובערב לפני השינה. בבוקר כל החיידקים שהתרבו בפה במהלך השינה עושים את זממם על השיניים שלכם ויוצרים ריח רע מהפה, אבנית ופלאק ובערב לפני השינה אנחנו בעצם מורידים את כל החיידקים שהתצטברו במהלך היום מכל האוכל והשתייה ששתינו. אלו הסיבות שצריך לצחצח פעמיים ביום.
 2. שטפו את הפה
  לפני שאתם מצחצחים את השיניים הכניסו מים לפיכם, גרגרו אותם, העבירו אותם דרך כל השיניים ותירקו אותם החוצה. זוהי פעולה שאמנם נראית מיותרת אך בעת השוואה של צחצוח שיניים לשטיפת ידיים, הרטבת השטח המצוחצח בטרם שמים עליו את הסבון או המשחה מייצרת הקצפה מוצלחת יותר ומתוך כך גם ניקיון מוצלח יותר.
 3. צחצחו מכל הכיוונים
  מאחורה, מקדימה, למעלה, בצדדים, על החך והלשון, ככל שתגיעו לכמה שיותר מהחלקים הפנימיים בפה כך תוכלו להיפתר מכמה שיותר חיידקים ולשמר את הניקיון של הפה שלכם לאורך זמן וביעילות יתרה.
 4. צחצחו חצי על השן חצי על החניכיים
  רוב החיידקים, הפלאק והאבנית מצטברים ברווח שבין החניכיים לשן. כאשר אתם מצחצחים שיניים הקפידו לשמור על מברשת השיניים בזווית של 45 מעלות כשהסיבים כלפי מעלה, הפעילו כמה שפחות לחץ על מנת לשמור את הסיבים מתוחים וגמישים ועברו שן אחר שן במעגליות. 
 5. בחרו מברשת שיניים נכונה
  מברשת שיניים נכונה היא לא עניין של מה בכך, הבחירה הנכונה עבורכם יכולה להפוך את צחצוח השיניים מסיוט לפעולה הקלה ביותר ביום. מברשת שיניים בעלת סיבים עדינים וגמישים עשויה להיות יעילה יותר ממברשת שיניים עם סיבים קשיחים שעלולים לגרום לנזקים בחניכיים עם הפעלת לחץ מעט יותר חזקה מהרגיל.
 6. מי פה
  השתמשו במי פה, הם עוזרים להסיר פלאק ביעילות ואף עוזרים להשגת ריח נעים מהפה לאורך זמן. שטיפה של חלל הפה במי פה באופן יום יומי יכולה להשפיע על ריח הפה לצמיתות וכמובן לניקיון השיניים.
 7. החליפו מברשת מידי פעם
  גם למברשות שיניים יש תוחלת חיים והיא לרוב נעה בין 3 ל4 חודשים. מברשת שיניים כמו כל מכשיר ניקוי בסופו של דבר הופכת להיות המכשיר הכי מלוכלך בבית. מברשת שיניים ישנה צברה לא רק את החיידקים שבפיכם אלא גם חיידקים מוספים בסביבה ולכן כדאי להחליפה מידי פעם.
 8. שיננית וטיפול
  אבנית, פלאק וסתימות הם טיפולים בלתי נמנעים שגם המצחצח הקבוע והנחוש ביותר צריך לעבור מידי פעם. מומלץ ללכת לניקוי אבנית ופלאק אצל שיננית לפחות פעם בשנה אם לא פעמיים ולרופא מומלץ ללכת לבדיקה שגרתית. זהו אמנם לא צחצוח שיניים נכון אך הוא גורם משפיע חזק על צחצוח השיניים העתידי שלכם.

לסיכום, אנו מקווים שכל הדגשים לצחצוח השיניים ברורים ושהם יעזרו לכם לפתח שגרה בריאה יותר לשיניים  ולחלל הפה. ואם אתם כבר יודעים את כל זה וזו השגרה שלכם אז כל הכבוד, המשיכו כך! 

טיפולי שיניים לילדים

בדיקות שיניים קבועות לילדים הינן חלק קריטי בטיפול הבריאותי המונע.

במהלך בדיקת שיניים, רופא השיניים או השיננית ינקו את שיני ילדכם ויעריכו את הסיכון של ילדכם להופעת עששת. הבדיקה עשויה לכלול יישום חומר איטום או פלואוריד על מנת להפחית את הסיכון לריקבון. בדיקת שיניים לילדים עשויה לכלול גם צילומי רנטגן לשיניים או פרוצדורות אבחון אחרות.

רופא השיניים או השיננית ידונו ככל הנראה בהרגלי התזונה ובהיגיינת הפה של ילדכם וידגימו טכניקות צחצוח ושימוש בחוט דנטלי. נושאים אחרים עשויים לכלול מניעת פגיעות דרך הפה או, עבור מתבגרים, הסיכונים הבריאותיים הקשורים לטבק, שימוש בסמים ופירסינג בפה.

למה זה נעשה

בדיקות שיניים קבועות מסייעות בהגנה על בריאות הפה של ילדכם. הן מאפשרות לרופא השיניים של ילדך הזדמנות לאתר בעיות מוקדם, כשהן ניתנות לטיפול, ומספקות טיפים לטיפול בשיניים של ילדך.

מתי לעבור בדיקת שיניים

גורמים שונים עשויים לקבוע באיזו תדירות ילדכם זקוק לבדיקת שיניים, כולל גיל, בריאות וסיכון לעששת. שקול את ההנחיות הכלליות הבאות:

גילאים 6 חודשים עד שנה: האקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים ואיגוד השיניים האמריקני ממליצים לקבוע בדיקת שיניים ראשונה לילד לאחר גדילת השן הראשונה ולא יאוחר מיום ההולדת הראשון. בבדיקה השיניים והחניכיים של תינוקכם ייבדקו.

פעוטות, ילדים ובני נוער בגילאי בית הספר. האקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים ממליצה לתאם בדיקות שיניים סדירות, כאשר המרווח השכיח ביותר הוא כל חצי שנה. עם זאת, רופא השיניים עשוי להמליץ ​​על ביקורים פחות או יותר תכופים בהתאם לגורמי הסיכון של ילדכם לבעיות בריאות הפה.

איך אתה מתכונן

לפני שתקבע בדיקת שיניים ראשונה של ילדך, שקול אם יהיה לך הכי נוח לבקר אצל רופא השיניים המשפחתי שלך או לקחת את ילדך לרופא שיניים לילדים – רופא שיניים המספק טיפול שיניים וטיפול מיוחד לילדים, החל בתינוקות ועד בני נוער. לרופאי שיניים לילדים יש בדרך כלל משרדים וציוד המיועדים במיוחד לילדים.

כדי לעזור להכין את ילדכם לבדיקת שיניים:

תכנן בזהירות את ביקור ילדך. קבע את בדיקת השיניים לילדך בשעה ביום בה הוא או היא רגועים וסביר להניח שהוא ישתף פעולה.

תהיה חיובי. כשאתם מדברים עם ילדכם על בדיקת השיניים, הימנעו משימוש במילים כמו "כאב", "זריקה" או "פגיעה". במקום זאת, אמור לילדך שרופא השיניים ישתמש בכלים מיוחדים כדי לוודא שהשיניים שלו בריאות. כדאי להזכיר לילדך שגם אתה מבקר אצל רופא השיניים, אך אל תספר לו על חוויות שיניים שליליות שהיו לך.

למה אתה יכול לצפות

תהליך בדיקת השיניים לילדים עשוי להשתנות בהתאם לגיל הילד ולצרכי הטיפול בו.

הבדיקה יכולה להיערך בכמה דרכים, או שהילד יתבקש לשבת על שולחן או כיסא הבדיקה או שבמקרים מיוחדים הוא יוכל לשבת בחיק ההורה. אז סביר להניח שרופא השיניים או השיננית:

 • יבדוק את היגיינת הפה של ילדך ואת בריאותו הכללית, הרגלי שתייה ואכילה, והסיכון לעששת בשיניים.
 • הסרת כתמים או משקעים על שיני ילדך על ידי קרצוף עדין בעזרת מברשת שיניים רטובה או מטלית רטובה.
 • ניקוי השיניים בטכניקות מתאימות.
 • בדיקה כמה פלואוריד ילדך מקבל דרך הדיאטה ושימוש במוצרי היגיינת הפה – ובמידת הצורך, רופא השיניים ורשום עבורו תוסף פלואוריד או יתחיל טיפול פלואוריד מקומי על שיני ילדך.
 • חיפוש פצעים או בליטות בלשון ילדך, בתוך הלחיים ועל גג הפה.
 • הערכת ההשפעה של הרגלים כמו שימוש במוצץ ומציצת אגודל.

במהלך כל בדיקה קבועה, רופא השיניים או השיננית ימשיכו להעריך את היגיינת הפה של ילדכם ואת בריאותו הכללית, הרגלי שתייה ואכילה, ואת הסיכון לעששת. מלבד ניקוי שיני ילדך, רופא השיניים או השיננית יכולים לערוך בדיקות נוספות.

ציפוי קומפוזיט השלמת שיניים

ציפוי קומפוזיט או בשם אחר בונדינג לשיניים הוא הליך בו משתמשים בחומר מרוכב בצבע השן (חומר פלסטי עמיד) שמתקשה באור מיוחד, אשר בסופו של דבר מאפשר קישור של החומר לשן כדי להחזיר או לשפר את חיוכו של אדם.

מדוע יש צורך לעשות ציפוי קומפוזיט לשיניים ומתי זאת אפשרות שניתן לקחת בחשבון:

 • תיקון שיניים רקובות (חומרים מרוכבים משמשים למילוי חללים)
 • תיקון שיניים סדוקות או סדוקות
 • לשיפור המראה של שיניים צהובות
 • לסגירת רווחים בין השיניים
 • לגרום לשיניים להיראות ארוכות יותר
 • כדי לשנות את צורת השיניים
 • כדי להגן על חלק משורש השן שנחשף כשנסוגים החניכיים

תהליך ציפוי השיניים

הכנה: יש מעט הכנות מראש הנדרשות לפני תהליך ציפוי השיניים. לעתים קרובות אין צורך בהרדמה אלא אם כן נעשה יש צורך לקדוח בשן כדי לשנות את צורתה, או שהאזור קרוב לעצב. 

תהליך ההדבקה: רופא השיניים ישייף את פני השן וישים נוזל 'מקשר'. פעולות אלה עוזרות לחומר ההדבקה להידבק לשן. לאחר מכן השרף בצבע שן, מורכב על השן, מעוצב ומוחלק לצורה הרצויה. החומר מתקשה באור בהיר (בדרך כלל כחול) או לייזר. לאחר שהחומר מתקשה, רופא השיניים שלך יקצץ אותו וילטש אותו כך שיתאים לברק של שאר משטח השן.

זמן ההשלמה: ההליך אורך כ 30 עד 60 דקות לשן.

בגלל חלק מהמגבלות על ציפוי שיניים, ישנם רופאי שיניים הרואים את זה כמתאים יותר לשינויים קוסמטיים קטנים, לתיקון לטווח הקצר של בעיות קוסמטיות, ולתיקון שיניים באזורים עם לחץ נשיכה נמוך מאוד (שיניים קדמיות, למשל). שוחח עם רופא השיניים שלך על הגישה הקוסמטית הטובה ביותר עבורך.

יתרונות וחסרונות של ציפוי קומפוזיט להשלמת שיניים

יתרונות: ציפוי קומפוזיט לשיניים הוא בין האפשרויות הקלות והפחות יקרות בהליך שיניים קוסמטי. שלא כמו כתרים למשל, שהם חיפוי שיניים בהתאמה אישית שיש לייצר במעבדה, בדרך כלל ניתן לבצע ציפוי זה בביקור אחד אלא אם כן מדובר במספר שיניים. יתרון נוסף, הוא שהכמות המעטה ביותר של אמייל השיניים מוסרת. כמו כן, אלא אם כן הציפוי נעשה למילוי חלל, לרוב אין צורך בהרדמה.

חסרונות: ציפוי שיניים אינו דוחה כתמים כמו גם כתרים. חומרי ההדבקה מחזיקים מעמד זמן רב כמו כתרים או סתימות. 

בגלל חלק מהמגבלות של ציפוי השיניים, ישנם רופאי שיניים הרואים את ההליך כמתאים לשינויים קוסמטיים קטנים, לתיקון לטווח הקצר של בעיות קוסמטיות, ולתיקון שיניים באזורים עם לחץ נשיכה נמוך מאוד. 

אורך החיים של חומרי ההדבקה לשיניים תלוי בכמות ההדבקה ובהרגלי היגיינת הפה שלך.

לשיניים עם הציפוי אין כוח זהה לשיניים הטבעיות שלך, והרגלים מסוימים יכולים לקצר את תוחלת החיים שלהן. אם אתה נוטה לנשוך חזק, למשל. כמו כן, אם אתם מעשנים או שותים הרבה משקאות כהים, כגון קפה או יין אדום, חומר הציפוי שלכם יוכתם מהר יותר ויהיה צורך להחליפו מוקדם יותר.

שחזור שניים – סוגי שיקום

אם חיית עם המבוכה של בעיות שיניים בולטות, אתה לא לבד. אנשים רבים סובלים מנזק שיניים קוסמטי ומבני. אבל יש חדשות טובות. היום יש ארסנל של טכניקות שיקום שיניים לריפוי עששת או שחיקת שיניים, שיניים סדוקות או שברים, יישור שיניים, כתמי שיניים עמידים לטיפול ונזקים דנטליים אחרים.

כאשר הנזק הוא נרחב, יתכן כי הריקבון הגיע לשורשי השיניים וכתוצאה מכך נוצרים אזורים גדולים שכבר לא תומכים במבנה השיניים. במקרה זה, אתה עשוי להיות מועמד טוב לשיקום שיניים עקיף. ניתן לתקן אזורים קטנים יותר ומוגבלים של נזק בעזרת שיקום ישיר.

שיקום ישיר

ניתן להשלים שיקום ישיר בביקור אחד בלבד במרפאת רופא השיניים. זהו תהליך בו מוחלפים אזורים קטנים של מבנה שיניים פגום בשרפים מרוכבים. שיקום ישיר מבוצע בהצלחה מדי יום במשרד רופאי השיניים של בכדי למלא חללים ולתקן בעיות מקומיות אחרות.

שיקום לא ישיר

שחזור שיניים עקיף מצוין במקרים אלו כאשר אין מספיק מבנה שיניים תומך בכדי לשחזר את השן כראוי. במקרה זה, רופא השיניים יתכנן בקפידה את החומרים והשיטות הדרושים לתיקון המצב. לאחר מכן מיוצרים כתר או טיפול Onlay, במעבדה ומונחים בתיאום לאחר מכן.

מה זה בעצם שיקום שיניים?

שיקומים הם הדרכים השונות בהן רופא השיניים יכול להחליף או לשחזר שיניים חסרות או חלקים חסרים במבנה השן. מבנה שיניים יכול להיות חסר בגלל ריקבון, הידרדרות (היחלשות) של שיקום שהונח בעבר או שבר של השן. דוגמאות לשחזור כוללות את הדברים הבאים:

סתימות הן הסוג הנפוץ ביותר של שיקום שיניים. ניתן למלא שיניים בחומר זהב, אמלגם מכסף או בחומרי פלסטיק וזכוכית צבעוניים בשיניים הנקראים סתימות שרף מורכבות.

חורים דנטליים נגרמים כתוצאה מחיידקים, תזונה חומצית וסוכר גבוהה, היגיינת פה לקויה והנטייה האישית של כל בן אדם לעששת. אם לא מטופל, הריקבון יתפשט ויגרום לבעיות מבניות הדורשות נהלים מורכבים יותר. סתימות שרף מורכבות לחללים ניתנות לביצוע על ידי ביקור פשוט אצל רופא שיניים, בדרך כלל בביקור אחד. סתימות קרמיקה וחרסינה עמידות יותר לאורך זמן מאשר שרף מורכב ומצריכות שתי פגישות וייצוב.

כתרים הם "כובע" בצורת שיניים המונח על גבי שן כדי להחזיר את צורתו וגודלו, חוזקו, מראהו, להחזקת גשר במקום או לכיסוי שתל דנטלי. לעיתים קרובות יש צורך לעצב את השיניים באופן שווה סביב השן הבעייתית כך שהכתר ישלים בצורה מושלמת את גודל השן וצורתה. זהו תהליך ארוך ועשוי להיות כרוך בהכנת דגמים שישלחו למעבדה, עם שימוש במילוי / כתר זמני בינתיים. בחלק מהמרפאות של רופאי השיניים יש טכנולוגיה בה נשלחים רשמים דיגיטליים למכונת כרסום שתעבד כתר במשרד, לפעמים בביקור אחד.

גשרים הם שיניים מזויפות שנועדו "לגשר" על הפער שנוצר על ידי שן חסרה או כמה שיניים חסרות. ניתן לעגן את הגשרים משני הצדדים על ידי כתרים ולקבע אותם באזור באופן קבוע.

השתלת שיניים מיועדת להחליף שן שפגועה כדי שיהיה ניתן להציל אותה. שתל משמש להחלפת כל מבנה השן, כולל השורש. הטכניקה משתמשת בגוף טיטניום המונח בניתוח בעצם הלסת שלך, המשכפל את תפקוד שורש השן. ברגע שעצם הלסת ומתקן מתאחדים זה בזה, מחוברת שן חלופית. להשתלות שיניים מעט מאוד השפעה על השיניים הסמוכות, והן חיוניות במניעת שחיקת עצם הלסת ופגיעה ביכולת הלעיסה שעלולה להוביל לתזונה לקויה.

שיניים תותבות הן תחליף נשלף לשיניים חסרות ולרקמות הסובבות. הם עשויים שרף אקרילי, לעיתים בשילוב עם תוספות מתכת. תותבות שלמות מחליפות את כל השיניים. תותבות חלקיות הן אופציה כאשר נותרו כמה שיניים טבעיות, כך שהן מתקבעות בפה על ידי אבזמי מתכת המחוברים לשיניים הטבעיות.

הכל אודות שיניים צהובות\כהות

בעוד שסלבריטאים ודוגמניות עשויים להראות שיניים לבנות כפנינים, החיוכים של מרבית האנשים הם פחות בוהקים. אבל זה לא אמור להפתיע יותר מדי. דברים רבים יכולים להשפיע על צבע השיניים שלך ולהפוך אותם לגוון צהוב, מה שעלול לגרום לאנשים מסוימים לחוש מודעות עצמית כלפי המראה שלהם ואף להסס לחייך.

מה גורם לשיניים צהובות 

האם יש לך שיניים צהובות? האם אתם מחפש דרך לשנות זאת? כדי להתחיל את תהליך הלבנת השיניים שלך, השלב הראשון הוא להתבונן בהרגלים שלך או בגורמים אחרים שעלולים לגרום לשינוי צבע השיניים:

תזונה: מזונות מסוימים עתירי טאנינים, כמו יין אדום, הם גורמים פוטנציאליים לשיניים צהובות. כמה מהגורמים השכיחים ביותר היוצרים כתמים בשיניים כוללים שתיית משקאות כמו קפה, סודה ויין. חומרים אלה נכנסים לאמייל של השיניים שלך ויכולים לגרום לשינוי צבע לטווח הארוך.

עישון: עישון הוא אחד הגורמים העיקריים לשיניים צהובות, וכתמים מעישון יכולים להיות עקשניים. אך מעשנים יכולים לשפר את שיניהם הצהובות על ידי הפסקת עישון, יחד עם שגרת טיפוח מלאה על ידי צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי מדי יום, ושימוש במוצרי הלבנת שיניים נכונים.

מחלה: מצבים רפואיים מסוימים או תרופות מסוימות גם יכולים לגרום לשיניים צהובות. חולים העוברים כימותרפיה עלולים לפתח שיניים צהובות או מוכתמות. כמו כן, סוגים מסוימים של תרופות מרשם הכוללות תרופות לאסטמה ולחץ דם גבוה גם גורמות לשיניים צהובות.

היגיינת פה לקויה: היגיינת פה לקויה היא אחד הגורמים לשיניים צהובות, אך אפילו מברשות השיניים הטובות ביותר לא יכולות למנוע את הצהבת השיניים המחמירה עם הגיל.

כיצד להלבין שיניים צהובות

לאחר שהחלטת להשקיע בחיוך לבן יותר ובהיר יותר, יש מספר אפשרויות הטיפול שיש לקחת בחשבון. מטיפולים רפואיים ועד רצועות הלבנה בבית, ג'לים, משחות שיניים וכדומה, יש מגוון דרכים להיפרד משיניים צהובות ולהשיג את החיוך הלבן המושלם. להלן מספר פרטים כלליים על שתי האפשרויות שיעזרו לכם לקבל החלטה משכילה כיצד להלבין את השיניים הצהובות:

הלבנת שיניים מקצועית: הלבנת שיניים מקצועית נעשית במרפאת רופא השיניים שלך וכוללת יישום של חומר הלבנה ישירות לשיניים. אורות או לייזרים מיוחדים עשויים לשמש גם כדי לשפר את הביצועים. בהתאם למצב השיניים הצהובות שלך, יתכן שתבצע טיפולי אחד או כמה שנעים בין 30 דקות לשעה.

הלבנת פנים בבית: האפשרויות להלבנת שיניים בבית כוללות רצועות הלבנה או ג'לים ללא מרשם, שניהם משתמשים בג'ל הלבנה על בסיס חמצן. בדרך כלל התוצאות הראשוניות נראות רק לאחר מספר ימים ונמשכות עד שתים עשרה חודשים עבור חלק מהמוצרים. אפשרויות אלה חסכוניות יותר.

אם אתה רוצה להלבין שיניים צהובות, קשה לדעת מאיפה להתחיל. ישנן כל כך הרבה אפשרויות להלבנת שיניים צהובות עד שזה יכול להיות מבלבל. לא משנה מה תחליטו, תמיד כדאי להתייעץ עם רופא השיניים לגבי האפשרויות לפני שתתחילו. 

שתל שיניים

מהי עלות שתל שיניים?

עלות שתל שיניים נקבעת בהתאם למספר פרמטרים בסיסיים, והיא מהווה חלק אחד מתוך מרכיבים נוספים הכרוכים בתהליך של השתלת שיניים. למעשה, חשוב לזכור כי המחיר של שתל שיניים אינו המרכיב הגדול ביותר בהשתלה. בשורות הבאות נסביר את הנושא.

עלות השתל עצמו

בכל מרפאה גובים עבור שתל שיניים מחיר שונה, וזאת לאור שיקולים מקצועיים וכלכליים שונים של המרפאה. בנוסף, המחיר של השתל נקבע בהתאם לפרמטרים השונים שלו, למשל היצרנית שמאחורי השתל והמוניטין שלה, עמידתו של התקן בתקנים מחמירים ומיוחדים, מאפיינים ייחודיים של השתל הדרושים למאפייני הפה של המטופל והמצב בטרם ההשתלה, החומר שממנו עשוי השתל ועוד. יחד עם זאת, ההבדלים בין העלויות של השתלים אינן כה גבוהות כפי שהדבר יכול להשתמע. מצד שני, אם מדובר על השתלה המצריכה יישום של מספר שתלים, כמובן שהפערים הללו יהיו יותר ויותר משמעותיים מבחינת ההוצאה הנדרשת מהמטופל.

מה עוד משפיע על העלות של השתלת שיניים?

שתל שיניים הוא מרכיב מרכזי בהשתלת שיניים אך בוודאי לא היחיד. אם ניקח למשל את עולם הכתרים נראה שמדובר בעולם ומלואו. בין היתר ישנם כתרי המתכת הישנים, כתרים עם ציפוי חרסינה וחלק פנימי ממתכת אצילה או חצי אצילה, כתרים מחרסינה דחוסה, כתרי זירקוניה, כתרי אי מקס ועוד. הרשימה הזו מתארת גם את המחירים ההולכים ועולים בהתאמה, ובין הכתרים הללו בהחלט יכולים להיות פערים של אלפי שקלים. לכך מצטרפות עוד אפשרויות מבחינת המבנה שמיושם על גבי השתל, וגם כאן יש מחירים שונים, כאשר מבנים מזירקוניה עולים יותר ממבנים מטיטניום והם בעיקר דרושים להשתלות בשיניים הקדמיות.

מעבר לכך, העלות הכוללת של השתלת שיניים תלויה בעוד מספר היבטים. לדוגמא, יכולים להיות הבדלים במחירים בין השתלות מורכבות המבוצעות בחלק האחורי של הלסת העליונה ובין השתלות באזורים אחרים. כמו כן, ייתכן שעקב מחסור בכמות ובאיכות של העצם יהיה צורך בביצוע השתלת עצם והרמת סינוס, וכדומה.

לפרטים נוספים על עלות שתל שיניים ולקביעת פגישה, פנו אל מרפאתנו בטלפון 03-9313155.


השאירו פרטים או התקשרו ל- 03-9313155